Klientce – důchodkyni, která je hospitalizovaná ze sociálních důvodů, je dále poskytována zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení. Bude platit regulační poplatky za hospitalizaci ?
ODPOVĚĎ
V tomto případě nebude klientka hradit regulační poplatek ve výši 100 Kč, protože jí je poskytována tzv. zvláštní ambulantní péče ( viz § 22 písm. c) zákona č.48/1997 Sb.). Klientka ale bude platit při poskytování sociálních služeb za ubytování a stravu.
Pokud je pacient umístěn ve zdravotnickém zařízení ústavní péče z jiných než zdravotních důvodů, bude platit regulační poplatky za čerpání ambulantní péče. To znamená, že pokud půjde o návštěvu u lékaře, při které je provedeno klinické vyšetření, bude hradit regulační poplatek ve výši 30 Kč. Regulační poplatek 30 Kč bude hradit i při výdeji léku předepsaného na recept, plně nebo částečně hrazeného z veřejného zdravotního pojištění, .