Občan | Pacient

Společné prohlášení Ministerstva zdravotnictví ČR a SÚKL k výpadku léčivého přípravku Digoxin


Ministerstvo zdravotnictví i Státní ústav pro kontrolu léčiv dělají maximum pro to, aby byl léčivý přípravek Digoxin co nejdříve opět dostupný. S držitelem rozhodnutí o registraci, společností Zentiva, jsme průběžně v kontaktu a dohodli jsme se, že do obnovení dodávek bude zajištěn dovoz cizojazyčné šarže, konkrétně ze Slovenska. Lék bude pro pacienty k dispozici nejpozději na konci příštího týdne. Společnost Zentiva přislíbila dovézt asi 6 tisíc balení, což odpovídá průměrné měsíční spotřebě českých pacientů.

Obnovení standardních dodávek je dle držitele plánováno na začátek února 2019. Jakkoliv věříme, že výroba bude pokračovat dle ohlášení držitele, s nímž budeme samozřejmě i nadále v kontaktu a od něhož budeme vyžadovat průběžně aktuální informace, abychom mohli případně včas zareagovat a zajistit lék jinou cestou, prosíme lékaře, aby pacientům předepisovali pouze takové množství léčivého přípravku nezbytné na překonání tohoto období. Pacientům děkujeme za ohleduplnost vůči ostatním nemocným.

Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv dělají vždy maximum, aby zajistily dostupnost léků českým pacientům. Pokud výrobce nahlásí – ať už plánovaně či neplánovaně – výpadek ve výrobě, zákon s těmito situacemi samozřejmě počítá a Ministerstvo zdravotnictví i SÚKL v souladu s ním činí veškeré kroky k zajištění léčivého přípravku. V těchto případech je však vždy nutné, aby soukromé subjekty vyjádřily zájem spolupracovat.


Ing. Gabriela Štěpanyová
Tisková mluvčí MZ ČR

 

Mgr. Barbora Peterová
Tisková mluvčí SÚKL

 

 

Přílohy

Nástroje stránky

Informace o stránce

Publikováno: 29.12.2018

Poslední úprava: 29.12.2018, 15:00